Doprovodné programy

 

 • 1.6.2017 - Kulatý stůl na téma Paneláci - uvnitř a venku: proměna interiéru aneb jak dnes užívat panelový byt

Následovat bude představení projektu, který kontinuálně probíhal v prostorách panelových domů v Masarykově ulici v Ústí nad Labem. Studenti Katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty UJEP zde pořádali veřejné dílny mapující vztahy různých generací k panelovým sídlištím. 

Diskutující: Kateřina Bartošová, Bohumil Vaněček, Tereza Matyášková, Jan Löbl, Jan Pfeiffer, Miroslav Hašek 

KDY: 1. června 2017 od 17.00 hod

KDE: Veřejný sál Hraničář, Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem

Vstup zdarma.

www.hranicar-usti.cz

 

pozvánka (pdf), fotogalerie (fb)

 

 

 • 14.5.2017 - Komentovaná prohlídka sídliště Šanov II v Teplicích s Janou Zajoncovou

Sídliště Šanov II v Teplicích dnes považujeme za příklad takzvané krásné fáze výstavby panelových sídlišť. Jeho podoba se formovala od roku 1963 pod taktovkou libereckých architektů, kteří o pár let později spoluzakládali legendární architektonický ateliér SIAL (Sdružení inženýrů a architektů Liberce). Hlavní autor sídliště, architekt Miroslav Masák, vycházel z kontextuální představy obytného celku zasazeného v krajině, který svým urbanismem oponoval tehdy vžitým modernistickým zásadám výstavby velkých sídlišť. Součástí projektu Šanova II byl rovněž do detailu promyšlený koncept obytného prostoru, který vzešel ze spolupráce architektů s výtvarníky, psychology a dalšími odborníky. Pro sídliště také vznikl ojedinělý, ale bohužel nerealizovaný projekt organicky tvarovaných relaxačních lázní.

 

Komentovaná procházka sídlištěm s autorkou výstavy Příběh paneláku v Ústeckém kraji Janou Zajoncovou vás seznámí s hlavními myšlenkami koncepce tohoto obytného celku i s úskalími pozdější realizace. 

Kdy: 14.5.2017, od 14:00 hod

Kde: sraz na parkovišti před hotelovým domem „Boží prst“, Teplice

 

 

pozvánka (pdf)

 

 • 18. 3. 2017 - Výtvarná dílna: Co jsem já? Co je panelák?, Karlovy Vary

Tentokrát se budeme zabývat tím, co je to vlastně panelové sídliště a jak se k němu můžeme vztahovat. Navážeme diskuzí nad možnými podobami vlajky, kterou by se sídliště mohlo pyšnit.Hlavní náplní dílny pak bude společná tvorba vlajek s hesly, znaky a pojmy, které vzejdou zpředchozí debaty. Dílnu povede teoretička umění Anežka Bártlová a umělec/pedagog Jan Pfeiffer (PedF UK). 

Kdy: 18. března 2017, 14:00 - 15:30 hodin,

Kde: Supermarket WC, náměstí Republiky 1, Karlovy Vary (podchod mezi Becherovkou a Dolním nádražím)

 

pozvánka (pdf)fotogalerie (fb)

 

 • 12. 3. 2017 - Komentovaná prohlídka sídlišť Tuhnice a Drahovice

Hlavním impulsem k zahájení panelové výstavby v Karlových Varech se stala úprava historického jádra pro lázeňské účely a potřeba nových bytů pro původní obyvatele domů v centru. Nikoli tedy nedostatek bytových jednotek, jako tomu bylo ve většině českých a moravských měst. První karlovarské panelové celky Tuhnice a Drahovice, nabízející komfortní bydlení v zeleni a celou škálu služeb, jsou dnes řazeny mezi tzv. „krásná sídliště“ 60. let. Objevte jejich (pro některé možná skrytou) krásu na komentované procházce s historičkou architektury Lucií Valdhansovou.

Kdy: 12. března 2017, 14.00–16.30 hodin,

Kde:  Krymská ulice 41 (před prodejnou nábytku v Tuhnicích), vstup zdarma.

pozvánka (pdf)fotogalerie (fb)

 

 • 27. 11. 2016 - Fotografický workshop s Tomášem Hrůzou

Panelová sídliště jsou fotogenická a rozhodně nejsou nudná – zkusme je vidět jinou optikou. Právě veřejný prostor a život každého sídliště má svou vlastní specifickou atmosféru, své malé příběhy a zákoutí s udržovanou i volně rostoucí zelení. Během workshopu se projedeme po sídlišti Bory a cestou se s podporou umělce a fotografa Tomáše Hrůzy pokusíme zachytit zdejšího genia loci.

Nakonec se přesuneme do prostoru DEPO 2015, kde je výstava Příběh paneláku v Plzeňském kraji.

S sebou: vlastní fotografický aparát (doporučeno) či nabitý mobilní telefon s fotoaparátem, kabel pro připojení k počítači, jízdenku na městskou dopravu

Kdy: 27. 11. 2016,  10.00–12.30 hodin

Kde: sraz v 10.00 hodin na zastávce autobusu Šimerova, sídliště Bory, Plzeň

fotogalerie (fb) 

 • 26. 11. 2016 - Komentovaná procházka po sídlišti Slovany s Martinou Flekačovou Koukalovou

Na procházce se blíže podíváme na historii a vývoj projektu a realizace sídliště Slovany, které se stavělo v pěti fázích od roku 1953 až do roku 1963. Procházka, vedená hlavní autorkou krajské výstavy Příběh paneláku v Plzeňském kraji je určena všem, které zajímají panelová sídliště.

Kdy: 26.11.2016, od 14:00 hod

Kde: sraz před 20.základní školou, Brojova 13, Plzeň

fotogalerie (fb)

 

 • 16. 9. 2016 - Workshop o sídlišti Lidická

Zveme Vás na workshop, který se bude věnovat sídlišti na Lidické třídě z hlediska architektury a urbanismu. Během setkání vznikne kreslený plán sídliště na Lidické třídě, který budeme společně doplňovat a promýšlet jaké je a jaké může být. Workshop je součástí výstavy "Příběh paneláku v Jihočeském kraji". Vstup volný. 

Kdy: 16. září 2016, od 15:00 hod

Kde: před domem Experiment (roh Mánesovy ul. a Lidické tř.), České Budějovice

 

  • 15. 9. 2016 - Komentovaná procházka po českobudějovických sídlištích Máj a Vltava

  Zveme vás na komentovanou procházku po českobudějovických sídlištích s autorkou textů k výstavě "Příběh paneláku v Jihočeském kraji" Klárou Eliášovou a jedním z tvůrců sídliště Máj, architektem Václavem Štěpánem. Dozvíte se, jak vypadal původní návrh největšího budějovického obytného celku, proč byl postupně nepříznivě upravován a jakým způsobem tyto změny ovlivnily život sídliště. Procházka povede i přes nově vybudovaný Park Čtyři Dvory na další sídliště Vltava, vystavěné v průběhu 70. a 80. let na severním okraji města. Vstup je volný

  Kdy: 15. září 2016, od 17:00 hod

  Kde: u Komunitního centra Máj (Antonína Barcala 404, České Budějovice)

   

  • 29. 5. 2016 - Komentovaná prohlídka sídliště Vinohrady III

  Zveme Vás na komentovanou prohlídku sídliště Vinohrady III s prohlídkou bytové jednotky v Mikulovské ulici (dispozice 3+1, umakartové jádro ad.). Výklad povede Petr Němec a Eva Němcová, kapacita max. 10 hostů, přihlášky zasílejte do 28. května.

  Kdy: neděle 29.května 2016, od 13:30 hod

  Kde: trolejbusová zastávka Bzenecká, Brno (bližší zastávka k Velkopavlovické ulici) 

   

  • 17. 5. 2016 - Komentovaná prohlídka sídliště Vinohrady II

  Komentovaná procházka navazuje na výstavu "Příběh paneláku v Jihomoravském kraji", která se konala od ledna do března 2016 u brněnské Galerie Vaňkovka (před Café Práh), a patří do cyklu externích edukačních programů Příběh paneláku... realizovaných studenty Semináře dějin umění Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Výstup z předmětu Mediace umění (vyučující Alice Stuchlíková) a z projektu Panelová sídliště v České republice jako součást městského životního prostředí: Zhodnocení a prezentace jejich obytného potenciálu, podpořeného Ministerstvem kultury v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (DF13P01OVV018).

  Vítáme jakoukoli obrazovou nebo textovou dokumentaci života na panelových sídlištích od jejich výstavby až po současnost. Shromážděné materiály se budeme snažit dále produktivně využít při edukaci a popularizaci fenoménu panelových sídlišť.

  Účast na komentované procházce je zdarma. Výklad: Mária Priatková

  Kdy: úterý 17. května 2016, ve 13:30 hod (délka programu 60–90 minut)

  Kde: Pálavské náměstí (park), Brno ( pokračování trasy: ulice Valtická, Mutěnická -základní škola a Věstonická)

   

   

  • 7. 5. 2016 - Dílna pro děti "Postavit si sídliště" s architektkou Janou Novákovou (UNArchitekti)

  Kdy: sobota 7.5.2016, 15:00 - 16:30 hod

  Kde: 

   

  • 5. 5. 2016 - Cyklojízda s architektem Zdeňkem Grycem po sídlišti Březinky 

  Kdy: 5. května 2016, 17:00 - 19:00 hod

  Kde: náměstí Obchodního a nákupního centra Jihlava-Březinky

  Vstupné dobrovolné.

   

  • 6. 4. 2016 - Přednáška Příběh paneláku v kraji Vysočina: urbanismus a výtvarné řešení sídliště Stalingrad ve Žďáru nad Sázavou, Sídliště I, II a Březinovy Sady v Jihlavě

  Výklad: Jana Kořínková (FaVU VUT v Brně) a Jan Kristek (FA VUT v Brně)

  Kdy: středa 6. 4. 2016, od 17:00 hod

  Kde:  Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, horní budova v Komenského ulici č. 10

   

  • 7. 3. 2016 - Komentovaná prohlídka výstavy Příběh paneláku v Jihomoravském kraji s historikem architektury Jindřichem Chatrným

  Jindřich Chatrný působí jako vedoucí oddělení dějin architektury v Muzeu města Brna. Zároveň je spoluautorem výstavy "Příběh paneláku v Jihomoravském kraji", která přibližuje historii a současnost vybraných panelových sídlišť v Brně (Juliánov, Lesná, Bohunice a Starý Lískovec, Vinohrady) a nevelkého sídliště v Mikulově. Pořádá Alice Stuchlíková z Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

  Kdy: pondělí 7. března 2016, od 15:00 hod

  Kde: Galerie Vaňkovka (před Café Práh), Ve Vaňkovce 2, Brno

   

  • 13. 12. 2015 - Komentovaná prohlídka výstavy Příběh paneláku v Moravskoslezském kraji s historikem umění Martinem Strakošem

  Komentovaná prohlídka se zaměří jednak na samotnou výstavu, jednak na realizace v rámci Ostravy. V druhé polovině prohlídky se totiž vypravíme na nedaleké sídliště Jindřiška, kde si řekneme více o sídlištích a jejich výstavbě v Ostravě.

  Pořádá Antikvariát a klub Fiducia.

  Kdy:  neděle 13. prosince 2015, začátek ve 14:00 hod

  Kde: Husův sad, Ostrava

  fotogalerie (fb)

   

  • 2. 10. 2015 - Počátky panelové výstavby ve Zlíně

  Přednáška a komentovaná prohlídka kurátorky Ladislavy Horňákové, věnovaná výstavbě po II. světové válce a vzniku a vývoji panelových sídlišť ve Zlíně. Následovat bude prohlídka exteriérové výstavy před 14. budovou 14/15 Baťova institutu.

  Přednáškaproběhne v rámci Dne architektury.

  Kdy: 2.října 2015, od 17:00 hod

  Kde:  2. podlaží budovy 14 továrního areálu, Zlín

   

  • 29. 9. 2015 - Počátky panelové výstavby ve Zlíně

  Přednáška a komentovaná prohlídka kurátorky Ladislavy Horňákové, věnovaná výstavbě po II. světové válce a vzniku a vývoji panelových sídlišť ve Zlíně. Následovat bude prohlídka exteriérové výstavy před 14. budovou 14/15 Baťova institutu.

  Přednáška je primárně určena členům Klubu přátel výtvarného umění KGVUZ.

  Kdy: úterý 29. září, od 17:00 hod

  Kde:  2. podlaží budovy 14 továrního areálu, Zlín

   

  • 13. 5. 2015 - Přednáška k výstavě Příběh paneláku v Olomouckém kraji

  Jeden večer – dvě přednášky předních historiků architektury Rostislava Šváchy a Martina Strakoše! První z nich bude sledovat, jak o panelových sídlištích psal dobový tisk, včetně olomouckého stranického deníku Stráž lidu. Druhý se zaměří na výbušný vztah paneláků a historických center měst – co s sebou nesly pojmy jako asanace a modernizace.

  Kdy: 13. května 2015, od 18.00 hod 

  Kde: Divadlo architektury, prostor Divadla hudby, Muzeum moderního umění, Denisova 47

   

  • 28.4.2015 - Přednáška k výstavě Příběh paneláku v Olomouckém kraji

  Historička architektury Eva Novotná přiblíží projekt „Paneláci“ a zasvětí publikum do dějin panelové výstavby v bývalém Československu. Bohatě ilustrovaný příběh olomouckých sídlišť představí Martina Mertová.

  Kdy:  28. dubna 2015, od 18:00 hod

  Kde: Umělecké centrum Univerzity Palackého, Universitní 3, Auditorium Maximum

   

  • 4. 3. 2015 - Přednáška k výstavě Příběh paneláku v Pardubickém kraji

  Kdy: středa 4. března 2015, od 19:00 hod

  Kde: Divadlo 29, Sv. Anežky České 29, Pardubice

   

  • 21. 1. 2015 - Proč vznikala panelová sídliště, jak se jejich výstavba proměňovala a máme důvod je mít rádi?

  Panelová sídliště u nás většinou bývají vnímána jako šedivé dědictví minulého režimu. Myšlenku rychlé typizované výstavby z prefabrikovaných prvků ale rozpracovávali již meziváleční architekti; architektura a urbanismus sídlišť se pak v průběhu více než čtyř desítek let výrazně proměňovaly. Příběh paneláku tedy rozhodně není šedivý.

  Přednáška historičky architektury Martiny Flekačové přiblíží vývoj českých panelových sídlišť s důrazem na jejich historii v Hradci Králové.

  Kdy: 21. ledna 2015

  Kde: Hradec Králové

  fotogalerie (fb)

   

  • 22. 10. 2014 - Proč vznikala panelová sídliště, jak se jejich výstavba proměňovala a máme důvod je mít rádi?

  Přednáška Mgr. Evy Novotné, která přiblíží historii panelových sídlišť a představí výzkumný projekt Uměleckoprůmyslového musea v Praze s odkazem na kladenskou výtavu "Příběh paneláku ve Středočeském kraji".

  Kdy: 22. října 2014, od 17:00 hod

  Kde: Městská knihovna Kladno

  fotogalerie (fb)